Atrakcje i zabytki

Wodospad Szklarki – malowniczo położony na wysokości 520m n.p.m., spadający w dół kaskadą zwężającą się u dołu i skręcającą spiralnie wodospad o strumieniu wody wysokości 13,3 m. Na lewym brzegu skalnego progu znajdują się okazałe marmity (przegłębienia w dnie strumienia lub rzeki powstałe w wyniku eworsji u podnóża wodospadu lub progu skalnego). Pierwsze wzmianki o Wodospadzie Szklarki pochodzą już ze średniowiecza. Przez wszystkie stulecia wodospad był uwieczniany w opisach, rycinach i obrazach, bowiem uważano to miejsce za szczególnie romantyczne i piękne. W 1868 roku przy wodospadzie wybudowano gospodę, która z czasem przekształcona została w dzisiejsze Schronisko „Kochanówka”.


Wodospad Kamieńczyka – Najwyższy wodospad w polskich Karkonoszach. Próg wodospadu znajduje się na wysokości 843 m n.p.m. Wodospad spada trójstopniową kaskadą o wysokości 27 m do przepięknego Wąwozu Kamieńczyka. Wąwóz Kamieńczyka ma ok. 100 m długości, jego pionowe, skalne ściany osiągają ponad 25 m wysokości, a szerokość na niektórych odcinkach nie przekracza 4 metrów. Za środkową kaskadą wodospadu znajduje się, po części wykuta sztucznie przez Walończyków, jaskinia – tzw. „Złota Jama” ze skupiskami pegmatytu i ametystów. Przy wodospadzie znajduje się schronisko „Kamieńczyk” i „Szałas Sielanka”.

Opłaty za wstęp do Wąwozu Kamieńczyka: bilety jednorazowe: 5 zł normalny, 2,50 zł ulgowy. Czynne: codziennie od 9:00 do 17:00


Wysoki Kamień – Górujący od zachodu nad Szklarską Porębą szczyt o wysokości 1058 m n.p.m., położony w Wysokim Grzbiecie Gór Izerskich. Na szczycie malownicze skałki. Ze szczytu rozciąga się jedna z najwspanialszych panoram w Sudetach. Widać stąd Karkonosze, Rudawy Janowickie, Góry i Pogórze Izerskie, Góry i Pogórze Kaczawskie oraz Kotlinę Jeleniogórską. Do 1963 roku stało tu schronisko turystyczne. Obecnie na szczycie funkcjonuje mały sklepik oraz bufet i trwa budowa nowego schroniska.

Muzeum Mineralogiczne – znajdujące się na ul. Kilińskiego w Szklarskiej Porębie Muzeum Mineralogiczne udostępnia około 3000 eksponatów, w tym eksponat z kosmosu  – Gibeon, a także skamieniałe pnie drzewa Dadoxylon rosnącego 300 milionów lat temu.

Muzeum czynne jest codziennie od 10.00-18.00. Bilet wstępu 12zł/osoba dorosła, 8zł/studenci i emerycie, 6zł/dzieci od 5 lat, dzieci do lat 4 wstęp bezpłatny.


Park Odkrywców – najwyższy park linowy w Polsce, zaprasza na aktywny wypoczynek zarówno małych jak i dużych. Przygotowano 60 atrakcji na trzech trasach o zróżnicowanym stopniu trudności. Park Odkrywców znajduje się na ul. Kilińskiego 11-13 w Szklarskiej Porębie, czynny jest w godzinach 10.00-18.00. Ceny od 20zł-40zł w zależności od stopnia trudności trasy.


Rodzinny Park Rozrywki Esplanada – w samym centrum Szklarskiej Poręby atrakcje dla małych i dużych – w szczególności kolejka grawitacyjna „Alpine Coaster” z pięknym widokiem na Karkonosze a w sezonie zimowym lodowisko.


 Leśna Huta


Chata Walońska JUNA


Złoty Widok


Dinopark


 Zakręt Śmierci


Dom Garharta i Carla Hauptmannów